**SET** BIODERMA – ATODERM SHOWER OIL 1L + ATODERM INTENSIVE BAUME 75ML

1.465 ден

Нема на залиха

Маслена купка за туширање + Смирувачки емолиентен балзам

Нема на залиха

Опис

Маслена купка за туширање + Смирувачки емолиентен балзам

Маслена купка за туширање

Наменето за чувствителна сува и атопична кожа. Чисти, ги обновува липидите и смирува. Atoderm маслото за туширање ја смирува и штити кожата благодарение на неговата ексклузивна формула составена од природни биолипиди, витамин ПП и Skin Barrier therapy™  патент.

Чувството на затегната кожа исчезнува веднаш после туширање. 24 часа хидратација. Многу хранливо. Против иритации. Возрасни, деца и новороденчиња*. Лесно парфимирана формула. Офталмолошки тестирано.

Употреба: Нанесете на мокра кожа, потоа исплакнете. За подобри резултати користете и Atoderm емолиентно средство за нега после туширање.

Смирувачки емолиентен балзам

Делува на биолошките дисфункции на многу сувата, иритирана и атопична кожа. Го ублажува чешањето и ја намалува честотата на акутна фаза со егземи, благодарение на своите дерматолошки активни состојки. Ексклузивниот Lipigenium® комплекс, составен од биолипиди кои природно се присутни во епидермисот, овозможува долготрајна обнова на кожната бариера, создавајќи природен заштитен слој после нанесување од балсамот. Skin Barrier Therapy® патентот ја спречува пролиферацијата на бактеријата S.aureus и навлегувањето на алергени, два вообичаени фактори кои ја влошуваат сувоста на кожата. Богата текстура, брзо впивлива. Не содржи парфеми. Наменето за возрасни, деца и бебиња.

Употреба: Еднаш или двапати на ден, секојдневно. Може да се користи самостојно или во комбинација со топикални кортикостероиди. Се нанесува на суво и чисто лице и/или тело после измивање со Atoderm маслено средство или Atoderm intensive gel.