FUTTI 352117 KORI TERRA BROWN

2.790 ден

352117 KORI TERRA BROWN – Летни сандали 

Шифра: 1432696 Категории: , Ознака:

Опис

Зошто Futti ?

1. Природно движење и држење на телото 

Со Futti производите Вашите стопала се враќаат на природното движење – босоного движење по мека, густа земја без чувство на вкочанетост. Стопалото е постојано поставено во неговата природна положба. Вашата тежина подеднакво се распоредува преку стопалото. Резултатите се помалку болки во стопалата, зглобовите на нозете и колената, со што се намалуваат и болките во рамената и грбот. Целиот скелет е под мал притисок.

2. 5 добри причини зошто да ги изберете Futti:

 • Врвот на прстите: единствената форма на прстите обезбедува природна поставеност на стопалото при движење, додека гребенастата структура истовремено ја стимулира циркулацијата на крвта.
 • Потпора на табанот на ногата: го стабилизира средниот дел на ногата
 • Надолжна потпора за табанот на ногата: обезбедува природна положба на нозете
 • Подлога од природна плута: многу е флексибилна и ги апсорбира ударите.
 • Лежиште за пета: длабоко лежиште за петата дава извонредна стабилност, со што се ослободува притисокот врз петата.

3. Материјали од кои се изработени Futti анатомските обувки:

 • Futti ласт – Futti ласт е пресвлечен вештачки филц кој се користи како горен материјал на многу Futti сандали. Futti ласт материјалот е извонредно издржлив, лесен за одржување и чистење. Воедно, нема никакви ограничувања во однос на боите и мострите кои можат да се постигнат со овие материјали.
 • Природна плута – Кората на стеблото од плута е основа за нашите Futti табаници. Трајно е еластична и одлично ги амортизира ударите. Нашите табаници се изработуваат само од плута со највисок квалитет.
 • Природна кожа – Futti користи само кожа која е нуспроизвод на сточната индустрија во распон на дебелина од 2 до 3 mm. За постава на обувки првенствено се користи природна, штавена и хемиски нетретирана кожа. Мали отстапувања во бојата и структурата може да се појават како последица на природната обработка и квалитетот на материјалот.
 • EVA материјал за ѓонот на обувките – Етилен винил ацетат (EVA) е извонредно флексибилен, еластичен, издржлив и отпорен материјал на атмосферски влијанија, повеќе од било кој друг синтетички материјал. Лесен со мала тежна, одлично ги апсорбира ударите при движењето и затоа е особено погоден како ѓон за Futti обувките.
 • Волна (70%) – Најфина девствена волна, без хемиски додатоци. Водонепропустлива, која одржува постојана температура и отпорна на флеки. Нежна за кожаната и извонредно удобна.
 • Текстил и филц – Обувки со горниште од текстил/ткаенини.

Дополнителни информации

Величина

36, 37, 38, 40, 41