FUTTI 776437 GLEN SILVER METALIC

2.200 ден

Нема на залиха

FUTTI 776437 GLEN SILVER METALIC – Летни папучи 

Шифра: 1429390 Категории: , Ознаки: , ,

Опис

Зошто Futti ?

1. Природно движење и држење на телото

Со Futti производите Вашите стопала се враќаат на природното движење – босоного движење по мека, густа земја без чувство на вкочанетост. Стопалото е постојано поставено во неговата природна положба. Вашата тежина подеднакво се распоредува преку стопалото. Резултатите се помалку болки во стопалата, зглобовите на нозете и колената, со што се намалуваат и болките во рамената и грбот. Целиот скелет е под мал притисок.

2. 5 добри причини зошто да ги изберете Futti:

Врвот на прстите: единствената форма на прстите обезбедува природна поставеност на стопалото при движење, додека гребенастата структура истовремено ја стимулира циркулацијата на крвта.
Потпора на табанот на ногата: го стабилизира средниот дел на ногата
Надолжна потпора за табанот на ногата: обезбедува природна положба на нозете
Подлога од природна плута: многу е флексибилна и ги апсорбира ударите.
Лежиште за пета: длабоко лежиште за петата дава извонредна стабилност, со што се ослободува притисокот врз петата.

3. Материјали од кои се изработени Futti анатомските обувки:

Futti ласт – Futti ласт е пресвлечен вештачки филц кој се користи како горен материјал на многу Futti сандали. Futti ласт материјалот е извонредно издржлив, лесен за одржување и чистење. Воедно, нема никакви ограничувања во однос на боите и мострите кои можат да се постигнат со овие материјали.
Природна плута – Кората на стеблото од плута е основа за нашите Futti табаници. Трајно е еластична и одлично ги амортизира ударите. Нашите табаници се изработуваат само од плута со највисок квалитет.
Природна кожа – Futti користи само кожа која е нуспроизвод на сточната индустрија во распон на дебелина од 2 до 3 mm. За постава на обувки првенствено се користи природна, штавена и хемиски нетретирана кожа. Мали отстапувања во бојата и структурата може да се појават како последица на природната обработка и квалитетот на материјалот.
EVA материјал за ѓонот на обувките – Етилен винил ацетат (EVA) е извонредно флексибилен, еластичен, издржлив и отпорен материјал на атмосферски влијанија, повеќе од било кој друг синтетички материјал. Лесен со мала тежна, одлично ги апсорбира ударите при движењето и затоа е особено погоден како ѓон за Futti обувките.
Волна (70%) – Најфина девствена волна, без хемиски додатоци. Водонепропустлива, која одржува постојана температура и отпорна на флеки. Нежна за кожаната и извонредно удобна.
Текстил и филц – Обувки со горниште од текстил/ткаенини.

Дополнителни информации

Величина

36, 37, 38, 39, 40