CURAPROX PERIO PLUS PROTECT

600 ден

Течност за испирање на уста.

Шифра: 1425835 Категорија: Ознака:

Опис

CURAPROX Perio plus protect течност за испирање на уста содржи 0,12% хлорхексидин (CHX) и Citrox®. Хлорхексидинот ефикасно го спречува создавањето на забните наслаги, додека Citrox® докажано го зголемува ефектот на хлорхексидинот, со пријатен вкус и не влијае врз сетилото за вкус.

Citrox® е природен екстракт од девет природни биофлавоноиди од горчлив портокал. Биофлавоноидите имаат широк и моќен антибактериски ефект. Потполно е природен и нема несакани ефекти. Citrox® во комбинација со хлорхексидин има поголема ефикасност отколку хлорхексидинот поединечно.

CURAPROX Perio plus protect течност за испирање на уста не содржи алкохол и не ја суши оралната слузокожа. Наменета е за краткотрајна употреба (до 3 недели).

Се употребува пред и после орално хируршки интервенции обезбедувајќи ефикасна заштита на забите и непцата.