CURAPROX PERIO PLUS SUPPORT

480 ден

Паста за заби за краткотрајна употреба.

Шифра: 1425837 Категорија: Ознака:

Опис

CURAPROX Perio plus support пастата за заби содржи 0,09% хлорхексидин (CHX)Citrox®230 ppm натриум флуорид и хијалуронска киселина. Хлорхексидинот го спречува создавањето на забни наслаги, додека Citrox® докажано го зголемува дејството на хлорхексидинот, со пријатен вкус е и не влијае на сетилото за вкус. Пастата за заби содржи и кополимер PVP/VA кој создава заштитен слој на слузокожата и забите. Не содржи содиум лаурил сулфат ЅLS (eng. SLS).

Citrox® е природен екстракт од девет биофлавоноиди од горкиот потокал. Биофлавоноидите имаат моќен и широк антибактериски ефект. Потполно е природен и без несакани ефекти. Citrox® во комбинација со хлорхексидинот овозможува поголема ефикасност отколку хлорхексинот поединечно.

Perio plus support пастата за заби е идеална за употреба заедно со било која Perio plus течност за испирање на уста

Наменета е за краткотрајна употреба до 4 недели.

Предности на производот:

  • 0,09% CHX го спречува создавањето на забни наслаги
  • Citrox® делува антибактериски
  • 230 ppm натриум флуорид
  • хијалуронскта киселина ја забрзува регенерацијата на ткивата после орално хируршки интервенции
  • без ЅLS