LYSOBACT COMPLETE SPRAY 30ML

365 ден

Нема на залиха

Локален третман на акутни воспалителни заболувања на слузницата на усната празнина и грлото.

Нема на залиха

Шифра: 1421807 Категории: , Ознака:

Опис

Локален третман на акутни воспалителни заболувања на слузницата на усната празнина и грлото (стоматитис, гингивитис, афти). Lysobact Complete Spray® се применува при:

 • Болки во грлото – кај болно надразнето и воспалено грло
 • Воспаленија на крајниците
 • Воспаленија на голтникот
 • Воспаление на гингивите (gingivitis)
 • Воспаление на слузницата на устата (stomatitis)
 • Мали ранички на устата (afti)
 • Пред и по оперативни зафати (крајници, фарингс)
 • Кај повреди
 • Кај апсцеси
 • По вадење на заби

Lysobact Complete Spray® содржи арома на пеперминт која го освежува здивот и го отстранува непријатниот мирис од устата и грлото.

Состав: 1 мл раствор содржи:

 • Лизозим хидрохлорид 20 мг
 • Цетилпиридин хлорид 1.50 мг
 • Лидокаин хидрохлорид 0.50 мг

Дозирање и начин на употреба: За поединечна доза, потребно е пумпата за распрскување да се притисне 5 пати. Постапката може да се повтори 3-6 пати на ден, со минимални интервали од 2 часа помеѓу дозирањата. Не е наменет за употреба кај деца под 6 годишна возраст. Лекот LYSOBACT COMPLETE SPRAY не содржи шеќер и е погоден за употреба кај дијабетичари.