FENISTIL GEL 1MG/G 30G

395 ден

8 на залиха

Фенистил гел. Смирува чешања и иритации. 

8 на залиха

Шифра: 983419 Категории: , Ознака:

Опис

FENISTIL  гел содржи активна супстанца диметинден малеат која спаѓа во групата на антихистаминици. Може да се употребува за ублажување на чешање, блокирање на дејство на хистамин, супстанца која се ослободува во организмот за време на алергиска реакција која се јавува при:

  • кожен осип, уртикарија;
  • Убоди од  инсекти;
  • Изгореници од сонце;
  • Површински изгореници;

Нанесен на кожата гелот добро навлегува во кожата и во тек на неколку минути чешањето и иритацијата на кожата се намалуваат. Има и локален анестетичен ефект.

Нанесете во тенок слој 2-4 пати на ден на зафатените делови од кожата е лесно втријте.

Кај деца опмали од 2 години лекот се користи само доколку е препорачано од лекар.