NBL GYNOBIOTIC CAPS. X 10

1.150 ден

Нема на залиха

Нема на залиха

Шифра: 1433449 Категории: , Ознаки: ,

Опис

Гинобиотик пробиотски капсули.

Една тврда транспарентна капсула содржи Vaccinium macrocarpon (екстракт од брусница), фруктоолигосахариди (влакна, 90 %), Lactobacillus acidophilusLactobacillus rhamnosus.

Екстрактот од брусница може да биде ефективен против инфекции на уринарниот тракт затоа што спречува појава на Escherischia coli, бактеријата која што предизвикува најчесто инфекции на уринарниот тракт, преку прикачување за ѕидовите на мочниот меур.

Фруктоолигосахаридите практично не се варат во човечкиот дигестивен систем, па поради тоа пристигнуваат во дебелото црево непроменети, обезбедувајќи добар извор на храна за корисните бактерии, ја зголемува популацијата на бифидобактерии во дебелото црево и делуваат како несварливи влакна во исхраната.

Пробиотиците се живи микроорганизми, кои живеат во гастроинтестиналниот тракт и играат важна улога во варењето на храната и имунитетот. Овие пријателски бактерии помагаат во одржувањето на нормалната рамнотежа на цревната микрофлора.

Исто така, Lactobacillus acidophilusLactobacillus rhamnosus помагаат во обновувањето на вагиналната микрофлора.

Се препорачува да се земаат 2 капсули дневно, по можност со доручек или вечера.