NOW MAGNESIUM MALATE 1000 MG X 180 TBL.

1.760 ден

3 на залиха

NOW Magnesium Malate 1000 mg таблети за возрасни

3 на залиха

Шифра: 1434878 Категории: , Ознаки: ,

Опис

NOW Magnesium Malate 1000 mg таблети за возрасни

Магнезиумот е минерал кој е од клучно значење за производство на енергија и метаболизмот, мускулната контракција, преносот на нервните импулси и минерализацијата на коските. Тој е задолжителен кофактор за околу 300 ензими.

Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната.
Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот. Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

Придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
Придонесува за електролитна рамнотежа
Придонесува за нормален енергетски метаболизам
Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
Придонесува за нормална мускулна функција
Придонесува за нормална синтеза на протеини
Придонесува за нормална ментална функција
Придонесува за одржување на здрави коски
Придонесува за одржување на здрави заби

Препорака за употреба: Земете 1 таблета 3 пати дневно, по можност со храна.