PROSPAN SIRUP 100ML

350 ден

25 на залиха

Prospan се користи за симптоматски третман на хронични воспалителни бронхијални болести и при акутно воспаление на дишните патишта придружено со кашлица.

25 на залиха

Шифра: 902926 Категории: , Ознака:

Опис

Prospan се користи за симптоматски третман на хронични воспалителни бронхијални болести и при акутно воспаление на дишните патишта придружено со кашлица. Делува како експекторанс, бронхоспазмолитик и ја ублажува кашлицата.

1 мл сируп содржи 7 мг сув екстракт од листови на бршлен.

Не содржи алкохол, шеќер и бои.

Пред употребата на лекот внимателно прочитајте го упатството!
За ризикот и несаканите дејства советувајте се со лекар или фармацевт.

Употреба:

  • Деца од 1 до 5 години земаат по 2,5 мл од сирупот, 3 пати дневно
  • Деца од 6 до 9 години земаат 5 мл од сирупот, 3 пати дневно
  • Возрасни и деца над 10 години земаат по 5 – 7,5 мл од сирупот, 3 пати дневно

Времетраењето на третманот зависи од видот и тежината на клиничката слика. Дури и кај лесни воспаленија на дишните патишта, третманот треба да трае најмалку една недела.