H.A MAGNESIUM BISGLYCINATE 375MG X 60 TBL

1.110 ден

1 на залиха

H.A MAGNESIUM BISGLYCINATE 375MG

1 на залиха

Шифра: 1432586 Категории: , Ознаки: ,

Опис

H.A MAGNESIUM BISGLYCINATE 375MG

Magnesium Bisglycinate HealthAid користи магнезиум врзан за аминокиселината глицин, која ја олеснува интестиналната апсорпција на магнезиумот. Познато е дека има подобар релаксирачки ефект од другите форми, бидејќи е врзан за аминокиселински глицин познат по неговото смирувачко влијание врз нервниот систем. Некои експерти тврдат дека магнезиум бисглицинат хелат се чини дека е најбезбедната и форма на магнезиум која најлесно се апсорбира.

Magnesium Bisglycinate  е збогатен со витамин Б6 кој го олеснува клеточното навлегување на магнезиумот, ја зголемува неговата ефикасност и ја ограничува екскрецијата. Откриено е дека дополнителниот магнезиум во комбинација со витамин Б6 е поефикасен отколку само магнезиумот. Освен подобрување на апсорпцијата и ефективноста на магнезиумот, витаминот Б6 придонесува за нормална функција на нервниот и имунолошкиот систем, нормална психолошка функција, регулирање на хормоналната рамнотежа и хормоналната активност и кај мажите и жените и намалување на заморот и истоштеноста.

 • Помага за смирувачки ефект врз нервниот систем.
 • Ако се зема пред спиење им користи на луѓето со проблеми со спиењето.
 • Помага за релаксирање на мускулите и внатрешните органи.
 • Се препорачува за луѓе со грчеви во стомакот и спастичен колон.
 • Корисно е за жени кои имаат предменструален синдром (ПМС) и грчеви во матката.
 • Ja поддржува функција на срцевиот мускул, ги релаксира крвните садови и го нормализира крвенот притисок.
 • Помага во одржување на функционалноста на имунолошкиот систем.
 • Придонесува за производство на енергија и здрав метаболизам.
 • Го поддржува развојот и здравјето на коските и забите.
 • Апсолутно клучно за правилно претворање и ефикасност на дополнителниот витамин Д.
 • Помага во одржување на здраво ниво на гликоза во крвта.
 • Го поддржува производство на хормонот за добро расположение, серотонин.
 • Може да ги олесни главоболките од мигрена (функционира уште подобро кога се комбинира со витамин Б2 и 5-HT, триптофан).
 • Помага во зголемување на можноста за контрола на стресот.
 • Може да помогне во олеснување на констипацијата.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Употреба : Возрасни лица и деца над 12 години, две таблети дневно. Возрасните можат да зголемат до 4 таблети дневно доколку е потребно. Да не се пречекорува препорачаната дневна доза освен доколку тоа не е препорачано од соодветно квалификувано лице.