ORTHOMOL IMMUN POWDER X 30

3.100 ден

1 на залиха

ORTHOMOL IMMUN  прашок, 30 дозирања.

1 на залиха

Опис

Што е Ортомол® Имун?

Ортомол® Имун е диететска додаток на исхрана за специјални медицински цели. За диететско справување со недостатоците на имунолошиот систем поврзани со исхраната (на пр. хронични инфекции на респираторниот тракт).

Состојки во граничниот производ :Декстроза, малтодекстрин,  киселина – лимонска киселина, натриум L-аскробат, L-аскорбинска киселина, арома,  желатин (говедски), цинк глуконат,  железо глуконат, никотинамид, тиамин мононитрат,  рибофлавин, пиридоксин хидрохлорид,  сахароза, калциум лактат,  калциум-D-пантотенат, мешани токофероли,  екстракт од цитрусно овошје богат со биофлавоноиди (од Citrus sp. ), манган сулфат,  бета-каротен, бакар сулфат,  птероил-моноглутаминска киселина, екстракт од Tagetes erecta богат со лутеин, ретинил ацетат, соини лецитини како емулгатор, ликопен (од Solanum lycopersicum), калиум јодид, D-биотин, хром (III) хлорид, натриум молибдат, натриум селенат, филокинон, холекалциферол, цијанокобаламин.

Индикации: При состојби на намален имунитет (пр. рекурентни инфекции на средно уво) и подршка на имуниот систем во сезона на грип и настинки.

Витамин Е, Витамин Ц и комбинирани каротеноиди вршат неутрализација на слободни радикали. Имаат улога на антиоксиданси, кои обезбедуваат заштита на клетките.

Цинк, селен, манган, бакар и железо влијаат на активноста на клетките на имуниот систем, како важни компоненти за антиоксидативните ензими.

Витамините од групата Б го подржуваат енергетскиот метаболизам, а витамин А е значаен за интегритетот на кожата и мукозните мембрани.

Витамин Д учествува во модулирање на имуните клетки и го подобрува имунолошкиот статус.